Tokio, Japonsko 2023

Farba a forma. Desať slovenských umelcov 2023

Vznik Spolku výtvarníkov Slovenska (1993) je už od svojho prvopočiatku spätý so vznikom samostatnej Slovenskej republiky. Naším hlavným cieľom, ktorý sa nám darí napĺňať už celých 30 rokov, je predovšetkým prezentovanie tvorby popredných slovenských výtvarníkov. Začiatky existencie našej krajiny, ale aj spolku, boli spojené s otváraním sa svetu a s objavovaním nových možností zahraničnej spolupráce, ktoré už dnes, naše ešte stále mladé Slovensko považuje za samozrejmosť. Bilancia našich doterajších skúseností nás utvrdzuje v tom, že naša krajina má čo ponúknuť aj za ďalekými hranicami.
Veríme, že je tomu tak aj pri tohtoročných oslavách 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov s Južnou Kóreou a Japonskom, pri príležitosti ktorých sme, v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, pripravili jedinečnú výstavu súčasného slovenského výtvarného umenia.
Výstava Farba a forma. Desať slovenských umelcov / Colour & Form. Ten Slovak Artists, predstaví tvorbu našich členov a ich hostí:
• v Soule, v galérii ART CORNER H
95 Eulji-ro, Jung-gu
24. augusta – 26. septembra 2023
• v Tokiu, v galérii Seira
3-10-9 Ginza, Chuo-ku
28. novembra – 8. decembra 2023

Výstava vznikla predovšetkým ako prejav priateľstva, uznania a podpory našim ázijským partnerom a spojencom. Umenie nepozná prekážky a nepotrebuje jazyk, aby prinieslo vzájomné porozumenie, kultivovalo toleranciu a prispelo k prepájaniu zdanlivo odlišných kultúr.